Izveštaji UN-a uvode geoinženjerska rešenja koja pomažu u našoj borbi protiv klimatskih promena, istovremeno pružajući neophodne intervencije protiv globalnog zagrevanja.
Geoinženjering: inženjering kroz proces intervencije protiv klimatskih promena
Nakon što su Ujedinjene nacije nedavno objavile svoj izveštaj Međuvladinog odbora za klimatske promene, otkriveno je da su različiti metodi geoinženjeringa značajni za borbu protiv globalnog zagrevanja i sprečavanje porasta temperature. Da bi se razumelo šta je potrebno za borbu protiv globalnog zagrevanja, treba priznati dva glavna pristupa geoinženjeringu – uklanjanje ugljen-dioksida i upravljanje sunčevim zračenjem.
CDR – uklanjanje ugljen-dioksida – je metoda koja se obično ugrađuje u strategiju za borbu protiv klimatskih promena. Ona se doživljava kao „mera za ublažavanje klimatskih promena“ i odnosi se na različite tehnike koje se koriste za uklanjanje ugljen-dioksida iz naše atmosfere, što u konačnici smanjuje globalno zagrevanje.
Bioenergija sa hvatanjem i skladištenjem ugljenika (BECCS)
Izveštaj Međuvladinog odbora za klimatske promene opisuje glavni model borbe protiv globalnog zagrevanja kao proces sagorevanja biomase za energiju i u suštini hvatanje ugljen-dioksida radi skladištenja ispod površine.
Kakve su njegove implikacije na klimatske promene?
Postavljaju se dva pitanja tokom rasprave o efikasnosti korišćenja biomase za uklanjanje ugljen-dioksida iz atmosfere: koji su troškovi i koliko je bezbedan? U pogledu cene koju plaćamo za ulaganje u biomasu, možemo postići dobar dogovor ako se želimo boriti protiv klimatskih promena. Efikasnost projekta za suzbijanje globalnog zagrevanja zavisi od veličine investicije i od toga da li je ponuda biomase povećana pre nego što bude prekasno. Moguće je da su plantaže biomase skupe zbog potrebe za obradivim zemljištem, a troškovi rada su nepovoljni. Treba napomenuti, međutim, da to zavisi od energetske kulture koja se koristi za dobijanje biomase. Energetska trska, kao što je Arundo Donak, ne zahteva dragoceno zemljište i tretman, jer efikasno raste na marginalnom zemljištu uz ograničeno održavanje.
Drugo je pitanje da li je uklanjanje ugljen-dioksida radi zaustavljanja globalnog zagrevanja sigurno ili ne. Opšte je prihvaćeno da je hvatanje i skladištenje ugljen-dioksida pod površinom sigurna metoda koja pruža rešenje hiljadama godina. S druge strane, prirodno odvajanje ugljenika kroz zemlju i drveće češće se uklanja, pa se zaključuje da je rešenje koje pružaju u borbi protiv klimatskih promena i globalnog zagrevanja samo privremeno.
Ako želite da saznate više o tome kako se borimo protiv klimatskih promena, pogledajte našu veb stranicu: www.arundobioenergy.rs
Izvor: https://www.dezeen.com/2018/10/18/five-geoengineering-solutions-climate-change-un-ipcc-technology/